TOMÁŠ DURAS

Duras Tomas1

 Som absolvent Katedry tanečnej tvorby VŠMU v odbore moderný tanec. Počas štúdia som sa tiež zúčastnil študijného pobytu na holandskej ArtEZ University of the Arts v Arnheme a pôsobil som ako hosťujúci interpret v nemeckom Theater Ulm. V súčasnosti pôsobím ako interpret, pedagóg a umelecký šéf Tanečného divadla Bralen, kde sa venujem výučbe jazzového, moderného a klasického tanca. Ako pedagóg tiež pôsobím v Klube modernej gymnastiky Danubia a v tanečnom súbore Halo Halo. Inšpiráciou v učení sú mi taneční pedagógovia ako Joe Alegado (USA), Ime Essien (DE), Bibiana Lanczová, Jana Letenajová, Rastislav Letenaj, Viera Sádovská (všetci SK), či Terezka Krupičková (CZ).

 

Mgr. art. MARTINA ZUBÁKOVÁ

Zubakova Martina

Som absolventkou Katedry tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave v odbore Tanečné umenie - klasický tanec. Začala som tancovať ako sedemročná vo folklórnom súbore Mlynček vo Veľkom Šariši. Neskôr som sa stala členkou Tanečného divadla Bodies v Prešove. Počas štúdia na vysokej škole som tancovala dva roky v TD Bralen a neskôr v baletnom štúdiu Arabesque. Pedagogickej činnosti sa venujem 20 rokov (SZUŠ Prokofievova, SZUŠ Železničná, Baletné štúdio Arabesque, Tanečné štúdio ONE, TD Bodies, Moving Souls a i.). V TD Bralen pôsobím už 11 rokov a vediem hodiny klasického tanca.

 

Mgr. art. BIBIANA LANCZOVÁ ArtD.

Lanczova

Som absolventkou Hudobno-tanečnej  fakulty VŠMU v Bratislave, tanečný odbor pedagóg moderného tanca a mám ukončené doktorandské štúdium na VŠMU. V súčasnosti som pedagógom na katedre tanečnej tvorby HTF VŠMU. Som zakladateľkou o.z. Danceana zameraného na edukáciu amatérskych a profesionálnych pedagógov a tanečníkov.
Počas 15 rokov svojho pôsobenia na umeleckej scéne som získavala skúsenosti v mnohých divadelných, tanečných, alebo muzikálových produkciách, ako choreografka, asistentka choreografie a aj interprétka, v divadlách v Bratislave (Nová Scéna), v Nitre (Divadlo A. Bagara), alebo v Prešove (Divadlo J. Záborského). V zozname režisérov s ktorými som spolupracovala sú mená ako J. Bednárik, Š. Kožka, R. Polák, J. Ledecký, R. Dobroslávek, K. Spišák, V. Morávek, a medzi choreografmi nechýba J. Ďurovčík, alebo Joe Alegado (USA) a Bruce Taylor (F)

 

Mgr. art. MICHAELA MOTLOCHOVÁ ArtD.

Motlochova Misa

Vyštudovala som Katedru tanečnej tvorby VŠMU v odbore pedagogika tanca pre deti a mládež. Doktorandské študium som ukončila na menovanej katedre a vo Viedni v Flamenca Academia so zameraním na tance v štýle Flamenco. V súčastnej dobe pôsobím ako pedagóg na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, na Katedre tanečnej tvorby a na Základnej umeleckej škole Júliusa Kowalského. Počas mojej 23 ročnej praxe som spolupracovala ako pedagóg aj choreograf s viacerými tanečnými skupinami, súbormi a divadlami na Slovensku, ale aj v zahraničí. Za všetky spomeniem: Lucia ballet dance studio v Japonsku, slovenské súbory Dimitrovec, Prvosienka, Divadlo Ticho a spol., Kremnické divadlo v podzemí. V Tanečnom divadle Bralen pôsobím ako pedagóg hortonovskej tanečnej techniky.

 

Mgr. art. JANA LETENAJOVÁ

Janka12

 Som absolventkou Katedry tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave. Od 4 rokov som navštevovala tanečný odbor ZUŠ Štefánikova v Bratislave, pod vedením Heleny Žitňanovej. Od 12 rokov som bola členkou TD Bralen. Tu, počas 26 ročného pôsobenia ako tanečnica, som sa učila od “mojich” pedagógov: Rasťa a Oľgy Letenajových, Dagmar Puobišovej, Jána Hartmanna a Ivany Kubicovej. Tancovala som v choreografiách Joe Alegada, Cristiny Perery, Brucea Taylora, Kedzie Penfield, Istvána Orszovského, Pavla Šmoka, Libora Vaculíka, Ervína Vargu, Ondreja Šotha, Rasťa Letenaja. S braleňáckym repertoárom som tancovala v mnohých európskych krajinách, ale aj v USA, alebo v Japonsku. Absolvovala som aj štúdijný pobyt v Martha Graham School od Contemporary Dance v New Yorku a aj výnimočné tanečné semináre v Saratoga Springs (USA), Londýne, Kolýne nad Rýnom a vo Viedni. Moje nohy mali možnosť dotýkať sa dosiek divadiel v Prahe, Brne, Zlíne, Pardubiciach, Olomouci, Bratislave, Košiciach, ale aj divadiel v Bytomy, Kaliszi, Berne, v Novom Sade, Lingene, Meppene. V súčasnosti už netancujem, ale všetko, čo som sa v Bralene naučila a vedomosti získané štúdiom Pilatesovej metódy vo Viedni a fyzioterapie na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Piešťanoch, veľmi aktívne, ku spokojnosti mojich klientov, používam v TD Bralen v “Štúdiu Pilates”.

 

RASTISLAV LETENAJ

Rasto12pedagóg, choreograf a riaditeľ Tanečného divadla Bralen. Hosťujúci pedagóg na Tanečnom konzervatóriu v Prahe a Ostrave, na AMU Praha a JAMU Brno, v Tanečnom centre Praha a na rôznych tanečných kurzoch a seminároch najmä v Českej republike, ale i v Rusku, v USA (New York, Pensylvánia, Rochester), SRN a v Taliansku. Vytvoril veľa úspešných choreografií pre TD Bralen, („Human“, „Som tvoj..?“, „Spolu, ale navždy každý sám“, „Otec Smútok, matka Nádej“, „Žít je strácet znovu mít“, „Tracy“, „Putá“, atď.), pre Vojenský umelecký súbor („Fatamorgána“), pre La Mosca Košice („Kameň, papier, nožnice“, „Čakanie“) pre Východočeské divadlo Pardubice („Minúty pre blues“, „Spor“), pre Mestské divadlo Zlín („Tramvaj do stanice touha“, „Višňový sad“, "My Fair Lady"), pre Slovácke divadlo v Uherskom Hradišti („Svačinka generálů“, „Sklenený zverinec“) a pre pražské divadlo Ungelt a brnenské Divadlo Bolka Polívku („Šesť tanečných lekcií v šiestich týždňoch“).

 

 

Na obrázku sú hosťujúci pedagógova: Joe Alegado (USA), Bruce Taylor (F), Cristina Perera (Brazil), Lenka Vágnerová (ČR), Mustafa Barkati (F), Mirka Stašková (ČR)